ďťż

Pogoda na dziś

Pogoda na następne dni

-1
+
-1°
Warszawa
Niedziela, 08
Poniedziałek   + -4°
Wtorek   -1° -3°
Œroda   +
Czwartek   + +
Pištek   + -2°
Sobota   + -1°
Prognoza 7-dniowš
 Strona Główna  »  Ryby  

Ryby

Amur

amueRyba sprowadzona do Polski w celu oczyszczania z roślinności jezior i sztucznych zbiorników. Jest to ryba z rodowodem azjatyckim doskonale dająca sobie radę w naszym klimacie. Amury dochodzące do 20kg wagi nie należą w naszych wodach do rzadkości. Ryba ta występuje w wielu jeziorach mazurskich, w Wiśle oraz w Odrze oraz ich dopływach. Amury żerują w stadach intensywnie od wiosny do lata w nagrzanej i płytkiej wodzie. Często na na brzegu można odnaleźć resztki roślin wyrzucone przez wodę zdradzające występowanie tej ryby. Skutecznym sposobem poławiania amurów jest metoda gruntowa. Wędzisko nie powinno być zbyt długie a dość wytrzymałe. Zaleca się używania multiplikatorów zamiast kołowrotków z uwagi na wystarczający zapas żyłki i możliwość dalekich rzutów. Jako przynęty na amura używa się produktów roślinnych: ciasto z kaszy manny, makaron, gotowane ziemniaki, liście sałaty itd. Zanęcanie tej ryby jest bardzo wskazane. Ze względu na dużą czujność ryby zestaw wyrzucamy jak najdalej.

Boleń
BoleńBoleń nazywany jest potocznie rapą i jest rzecznym drapieżnikiem. Ryba ta wybiera sobie dogone do ataku, głebokie miejsca, wypływa błyskawicznie czemu towarzyszy głośny plusk. Głównym składnikiem pokarmu tej rybysą ukleje choć nie gardzi narybkiem innych ryb.Ryba ta jest trudna w połowie ze wzgłedu na dużąpłochliwość. Trzyma się chętnie w dobrze natlenionej wodzie, za osłoną główek i przykos. Połowu boleniadokonuje się najczęściej metodą spinningową na wąskie błystki. Atakuje zdecydowanie i w ostatniej fazieholowania często zrywa się do kolejnej ucieczki.

Brzana
BrzanaBrzany występuje w rzekach i mają pewne upodobania co do miejsc żerowania, które są cenną wskazówką dla wędkarzy.Ryby te lubią twarde dno, kamieniste lub żwirowe, oraz szybko płynącą wodę. Lubią chronić się za naturalnymiprzeszkodami wodnymi tj. pnie i duże kamienie. Ryby te łowi się wieloma metodami: wędka muchowa, zestawgruntowy oraz spinning. Najbardziej popularna z nich to metoda gruntowa gdzie stosuje się przynęty zwierzęce i roślinne: dżydżownice, małe żywce, gotowaną kukurydzę, groch, pęczak itd. Holowanie brzany jest dużym wyzwaniemi niejednokrotnie trwa dłuższy czas ze względu na niebywałą waleczność tej ryby.

Certa
CertaRyby te żyją w przybrzeżnych wodach morskich a w rzekach odbywają tarło. Zasiedlają zlewisko Morza Bałtyckiego. Do połowu cert stosuje się metodę spławikową i gruntową, używając najczęściej przynęty roślinne. Certyłowimy na delikatne zestawy najczęściej w płytszych miejscach rzeki, gdzie dno jest piaszczyste. Jeszcze paręlat temu ryba ta byla rzadkością ale w ostatnich latach obserwuje się wzrost jej populacji.

Jazgarz
Przysmak na wschodzie a dla większości polskich wędkarzy utrapienie ze zdejmowaniem z haczyka. Jazgarz połyka przynętę bardzo głęboko i często są problemy z wyjęciem haczyka, a tam gdzie łapiemy te ryby najczęsciej nie można liczyć na sukcesy.Ryba ta uważana jest za chwast i występuje w wodach całej Polski.

Jaź

JaźJaź jest typową rybą rzeczną występującą w środkowej Europie. Smutną faktem jest, że znika on w ostatnim czasie z naszych wód. Domniema się, że przyczyna leży w pogarszających się warunkach środowiskowych dla tego gatunku. Przejżystość wody wydaje się niezbędnym warunkiem bytowania tej ryby. Głównym pokarmem tych ryb są rośliny, owady i mięczaki.
Jazia łowimy najczęsciej metodą gruntową na czerwonego robaka lub pijawki, w miejscach płytszych. Jazie żerują w stadzie więc można utrzymać dobre brania podsypując zanętę.

Karaś

KaraśZasięg występowania tej ryby obejmuje całą Europę. W Polsce karaś jest rybą popularną, zasiedlającą większość jezior, stawów i rzek, gdzie na dnie znajduje się dużo mułu. Karasie wyróżniają się bardzo dużą odpornością na złe waruki środowiskowe. Często trzyma się te ryby w małych stawach a nawet oczkach wodnych. Wtedy to ryby te karłowacieją. Gatunek ten nie dorasta do dużych rozmiarów, kilogramowe sztuki są raczej rzadkie, ale większe walczą z dużą zaciętością.
Do połowu tej ryby używa się metody spławikowej i lekkich wędzisk. Miejsca połowu nie przekraczają głebokości 1,5 metra.
Ryba ta występuję w dwuch odmianach: karaś pospolity i srebrzysty. Ten drugi nazywany jest często japończykiem.

Karp

Wszystkim dobrze znana ryba ze świątecznych stołów. Występuje powszechnie w całej Europie. Mamy dwie odmiany karpia: karp pełnołuski i sazan - dzika odmiana. Karp zasiedla większość akwenów za wyjątkiem górskich rzek. Najlepiej czuje się w wodach mulistych, z bogatą roślinnością na brzegu. Tak jak karaś jest odporną rybą na warunki środowiskowe, ma niewielkie wymagania tlenowe.
Karpia poławia się metodą spławikową i gruntową, na zestawy o dużej wytrzymałości z uwagi na wielką waleczność tej ryby. Osobniki dorastające do 20 kg i więcej, potrafią długo walczyć przed wylądowanie w podbieraku. Dlatego też gatunek cieszy się dużym uznaniem wśród polskich wędkarzy. Karp podobnie jak leszcz i krąp, przeszukuje dno akwenu powodując pojawianie się bombelków gazu na wodzie.
Ciekawostką jest, że ten gatunek ryb w czasie zimy zapada w letarg.

Kleń

Kleń występuje w rzekach całej Europy, w miejscach z dobrze natlenioną wodą. Ryby te łowi się przez cały rok używając wszystkich metod połowu. Częstą metodą połowu jest metoda spławikowa, gdzie bez ciężarka pozwalamy spływać przynęcie po powierzchni w dół rzeki. W metodzie spinningowej często stosuje się woblery i cykady. Wędziska i zestawy powinny być dość delikatne z uwagi na niezwyklą ostrożność i płochliwość tego gatunku. Kleń jest rybą dość wymagającą dla wędkarza i niewielu potrafi łapąć tą rybę z powodzeniem.

Krąp

KrąpKrąp nie należy do cenionych ryb przez wędkarzy. Z wyglądu jest dość podobny do leszcza ale różni się m. in. kolorem płetw. Rzadko dorasta do jednego kilograma wagi. Upodobania ma dość podobne do leszcza i często jako konkurent tej ostatniej uważany jest za chwast. Występowanie krąpia obejmuje całą Europę, tak rzeki jak i jeziora. Do połowu krąpia stosuje się lekkie zestawy spławikowe i gruntowe. Przynęty stosujemy takie same jak przy połowie leszcza: ciasto, pęczak, czerwone robaki, białe robaki.

Leszcz
Leszcz występuje w Środkowej Europie i w Azji. Ma on szereg podgatunków a w Polsce występuje odmianazachodnioeuropejska. Młode ryby mają srebrzystą barwę i w miarę dorastania nabierają barwy złotawej.Leszcz występuje w Polsce we wszystkich wodach, biężacych i stojących.Ryby z tego gatunku nie dorastają do dużych rozmiarów (ok. 5-6 kg) ale jest cieszącą oczy zdobyczą. Na uwagęzasługuje moment brania leszcza, który podobnie jak karp, wykłada charakterystycznie spławik.Do połowu leszcza stosuje się zestawy spławikowe i gruntowe. Można łapać cały rok i także zimą pod lodem. Leszcze nie lubią silnego prądu i najczęściej łapane są w zakolach rzek, gdzie mają dużo mułu. Wygrzebują larwy i mięczaki i chętnie ucztują na podanej przez wędkarzy zanęcie.Ryby z tego gatunku są dość częstą zdobyczą na polskich jeziorach. Szczególnie małe osobniki trzymają sie bliskobrzegu padając łupem mniej doświadczonych wędkarzy.
Lin

LinRyby te zasiedlają spokojnie płynące wody, starorzecza oraz inne stojące zbiorniki w całej Europie. Lin ma podobne upodobania co karp i tak samo ostrożna. Czasami można zaobserwować wytyczone szlaki przemieszczania się lina w gęstej roślinności przybrzeżnej. Dzięki takiemu sposobowi poruszania, lin często unika ataków drapieżników. Do połowu lina używamy wędzisk o dość dużej wytrzymałości, odpowiednio długich tak aby precyzyjnie lokować przynętę w pobliżu przybrzeżnej roślinności. Wielu wędkarzy specjalnie przygotowuje łowiska, oczyszczając je z roślinności a nawet podsypując piasek. Nie jest godne polecenia gdyż niszczy naturalne środowisko tej ryby.

Miętus

Jest to ryba dość tajemnicza, spokrewniona z dorszem, występująca w rzekach nizinnych całej Polski ale i w jeziorach. Najlepiej czuje się w dobrze natlenionych wodach, w temperaturze od 0-10 stopni, w miejscach ocienionych drzewami. Uważa sie, że w ciepłe dni nie ma szans na złapanie tej ryby.
Gatunek ten podlega ochronie od 1 grudnia do końca lutego.
Miętusa łapiemy najczęściej metodą gruntową, na delikatne zestawy. Przynęty stanowią filety z ryb, martwe rybki, pęczki czerwonych robaków, rosówki.

Okoń

OkońOkoń zamieszkuje wody całej Europy i występuje w wodach biżących i stojących. Jest to bardzo popularna ryba w Polsce i często obwinia się go o tępienie innych szlachetnych gatunków ryb. Jest tak za sprawą jego upodobań do ikry i narybku, który jest w jego menu już dla osobników o długości od 15 cm.
Średnie ryby tego gatunku żerują raczej stadnie i można zaobserwować na wodzie ich pogoń za drobnicą. Duże osobniki prowadzą samotniczy tryb życia i są trudniejsze do złapania.
Okonie łowi się wieloma metodami ale chyba najbardziej popularny jest spinning. Używa się wtedy małych obrotówek lub woblerów, które dość łatwo przyciągają uwagę tych ryb.

Płoć
Jest to bardzo popularna ryba w Polsce jak i w Europie. Występuje we wszystkich typach wody śródlądowej. Rybata nie posiada okresu ochronnego i łowiona jest oprzez cały rok. Małe płocie są najczęstrzą zdobyczą początkujących wędkarzy. Większe okazy są raczej rzadkie i wymagają od wędkarza dużych umiejętności. Do połowu używa się delikatnych wędzisk i małych haczyków. Częstą przynętę stanowi: ciasto, drobne czerwone robaki, białerobaki.
Sandacz

SandaczRyby tego gatunku występują w środkowej Europie, w wodach bieżących jak i stojących. Sandacz nie jest rybą świtłolubną i najlepsze efekty osiąga się o świcie i zmierzchu.
W rzekach i jeziorach, sandacz wyszukuje miejsc o twardym podłożu, pozbawionych roślinności. Atakuje przynętę w dwuch etapach: w pierwszym etapie łapie przynętę i odpływa a w drugim połyka. "Puste" zacięcia zdarzają się najczęściej w pierwszym etapie gdyż ryba wypuszcza zdobycz z haczykiem.
Sandacze łowi się najczęściej za pomocą trzech metod: spławikową, gruntową i na spinning. W pierwszych dwuch stosuje się martwe rybki lokując zestaw w głębszych miejscach, odpowiednich dla tej ryby. Na spinning łowi się sandacza używając najczęsciej gumowych przynęt o różnych krztałtach i kolorze. Najlepsze miesiące do połowu tej ryby to: czerwiec, wrzesień, październik i listopad.

Sum

Jedzie wóz a z niego zwisa ogon suma. Kiedyś było to prawdopodobne lecz dziś jest tej ryby coraz mniej. Ochronna granica połowu wynosi 70 cm i dotyczy ryb 3 letnich. Osiąga wtedy on wagę ok 2-2,25 kg i jest w stanie rozmanżać się. Często mylony jest z sumem karłowatym (pochodzenie Ameryka), który posiada 8 wąsów a nie jak nasz 6.

Sum jest rybą nocnego żeru i  dlatego najodpowiedniejszą porą połowu jest czas pomiędzy zachodem słońca do północy oraz póżniej przed świtem. Nie wszystko na tym świcie jest pewne więć zdarza się że suma łowimy o innych porach. Szczególnie zdarza się to w dni pochmurne.

Najpopularniejsze metody połowu to spinning i gruntówka. Obławiamy wtedy głębokie doły gdzie duże sumy mają swoje kryjówki. Czasami gdy sum wychodzi na płycizny słychać charakterystyczne cmoknięcia wydawane przy intensywnym żerowaniu tej ryby.

 

Szczupak
Szczupak Ta ryba jest marzeniem wielu wędkarzy i niestety większe osobniki niewystępują tak licznie. Szczupakwystępuje w całej Europie i zamieszkuje wody płynące jak i stojące.Kształt ciała ryby jest przystosowany donagłego ataku i najczęściej szczupak obiera stanowisko i czeka nadogodną chwilę pochwycenia zdobyczy. Ciekawejest, że ryby te mają silnie rozwinięty instynkt własnego terytorium ipolują na osobniki własnego gatunku.Szczupaka łowi się raczej dwiema metodami: spławikową (na żywca) ispinningową. W pierwszej stosuje się dużyspławik - tak aby nie reagował na ruchy żywej ryby-przynęty. Metodaspinningowa jest bardzo rozwinięta i stosuje wiele przynęt: woblery,twistery, obrotówki itd.

Łowiska

Bug - Kuligów k. Radzymina
Akwen: Bug
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Kuligów
zobacz na mapie
Ocena:7,00
Miejscowość Łazy i Nadkole nad Liwcem
Akwen: Liwiec
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Łazy
zobacz na mapie
Ocena:5,00
Szumin nad Bugiem
Akwen: Bug
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Szumin
zobacz na mapie
Ocena:6,67

Ośrodki

Łazy koło Wyszkowa
Akwen: Liwiec
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Łazy
zobacz na mapie
Ocena:5,50
Królowa Woda
Akwen: jeź. Sajno
Lokalizacja: Woj: podlaskie, Augustów
zobacz na mapie
Ocena:6,00
Ośrodek Angelzentrum
Akwen: jeź. Ostrowickie
Lokalizacja: Woj: warmińsko-mazurskie, Ostrowite
zobacz na mapie
Ocena:5,00
Posejnele
Akwen: jez. Pomorze
Lokalizacja: Woj: podlaskie, Posejnele
zobacz na mapie
Ocena:6,00

Ryby