ďťż

Pogoda na dziś

Pogoda na następne dni

-1
+
-1°
Warszawa
Niedziela, 08
Poniedziałek   + -4°
Wtorek   -1° -3°
Œroda   +
Czwartek   + +
Pištek   + -2°
Sobota   + -1°
Prognoza 7-dniowš
Sposoby łowienia ogólnie
sposoby łowieniaMetoda spławikowa (ze spławikiem) polega na umieszczaniu w zestawach spławików (syganlizatorów brań). Wyróżniamy szereg sposobów łapania na spławik. A oto kilka z nich: łowienie wędziskiem ze skróconym zestawem, na tzw. przepływankę, łowienie odległościowe (metoda angielska i bolońska). Najpopularnieszy zestaw ze spławikiem nie wymaga wyrafinowanego sprzętu i składa się z podstawowych części: wędka, kołowrotek, żyłka główna, spławik, ciężarki, przypon (cieńsz żyłka od żyłki głównej wraz z haczykiem).
Łowienie wędziskiem ze zkróconym zestawem jest uciążliwe dla amatorów wędkarstwa i najczęsciej posługują się nim zawodnicy podczas zawodów. Używają oni bardzo długich wędzisk (do ok. 14 m), gdzie żyłkę mocuje się do szczytówki za pomocą tzw. amortyzatora. Żyłka jest krótsza od wędziska. Podczas holu wędkarz składa zestaw tak aby podciągnąć rybę do brzegu.
Przepływanka polega na zarzucaniu zestawu pod prąd rzeki i swobodnym spływaniu do granicy zasięgu wędki. Przy tej metodzie wykonujemy cały czas rzuty pozwalając na przechodzenie zestawu przez całe łowisko. Spławiki stosowane w tej metodzie przytwierdzamy bezpośrednio do żyłki (tzw. nieprzelotowe spławiki).
Metoda odległościowa polega na lokowaniu zestawów w znacznej odległości od brzegu. Najbardziej popularne wędziska w tej metodzie mają 3,5-5m długości. Różnice pomiędzy metodą angielską i bolońską polegają na umiejscowieniu ciężarka i mocowaniu spławika. W angielskiej spławik posiada własne obciążenie i zainstalowany jest przelotowo. W bolońskiej ciężarki i spławik mocuje się na żyłce.
Połowy z gruntu - metoda gruntowa polega na mocowaniu ciężarka przelotowego do zestawu tak aby całość zestawu opuszczona była na dno zbiornika. Dobór ciężarka do zestawu uzależniony jest od dna (jeziora) i uciągu nurtu (rzeka). Występują również odmiany tej metody. Stosowanie wiazania przyponu między lustrem wody a ciężarkiem nosi nazwę pater noster.
Połowy na spinning - metoda spinningowa polega na używaniu sztucznych przynęt tj.: błystki wahadłowe, woblery, twistery i innych. Stosuje się wędziska od 1,5m do 3m a na końcu, przed przynętą, montuje się najczęściej krętlik z przyponem wolframowym aby chronił przed skręcaniem żyłki. Spinning służy do połowu ryb drapieżnych: szczupaków, okoni, sandaczy itd.
Wędkarstwo muchowe - metoda polegająca na stosowaniu specyficznej dla tego łowienia grupy przynęt: muchy suche, muchy mokre, nimfy i streamery. Wędzisko muchowe wyposaża się w tzw. sznur. Wyróżnia się wiele rodzajów sznura: tonące, pływające, z zatapialnym końcem itd. Sznur służy do zarzucania przynęty i zakończony jest dowiązanym przyponem z żyłki.
Łowienie pod lodem - najczęściej polega na opuszczaniu i podciąganiu mormyszki - specjalnej przynęty. Metodę tą cechuje specjalny sprzęt: krótka wędka (co najmniej 30 cm) i kiwok (sygnalizator brań). Czestą dodatkową przynętą są ochotki, które zakłada się na mormyszkę.

Łowiska

Bug - Kuligów k. Radzymina
Akwen: Bug
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Kuligów
zobacz na mapie
Ocena:7,00
Miejscowość Łazy i Nadkole nad Liwcem
Akwen: Liwiec
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Łazy
zobacz na mapie
Ocena:5,00
Szumin nad Bugiem
Akwen: Bug
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Szumin
zobacz na mapie
Ocena:6,67

Ośrodki

Łazy koło Wyszkowa
Akwen: Liwiec
Lokalizacja: Woj: mazowieckie, Łazy
zobacz na mapie
Ocena:5,50
Królowa Woda
Akwen: jeź. Sajno
Lokalizacja: Woj: podlaskie, Augustów
zobacz na mapie
Ocena:6,00
Ośrodek Angelzentrum
Akwen: jeź. Ostrowickie
Lokalizacja: Woj: warmińsko-mazurskie, Ostrowite
zobacz na mapie
Ocena:5,00
Posejnele
Akwen: jez. Pomorze
Lokalizacja: Woj: podlaskie, Posejnele
zobacz na mapie
Ocena:6,00

Ryby